Archive for Grudzień, 2013


KIKI WSZECHOBECNA NA GALI

Grudzień 27th, 2013

Jedną z girls jest Kiki, wszechobecna w gali. Zsuwają się jej ramiączka sta­nika, ale nie ma to dla niej żadnego znaczenia. Razem z pozostałymi tancerka­mi, może nawet z większą werwą, tańczy kankana tak, jak nie potrafiłyby naj­lepsze mistrzynie tego tańca. Później występuje Maria Wasiliewa, śpiewająca grubym głosem rosyjskie romanse. Po niej przychodzi kolej na Rolanda Toutaina, lotnika i podniebnego akrobatę, jak go tu nazywają. Zeskakuje z balonu i tańczy, wykonując różne fi­gury gimnastyczne i naśladując Maurice’a Chevaliera. W programie imprezy znaleźli się też: sepleniąca Chiffon, Wrieu, japoński tancerz, orkiestra z La Jungle ze swoim czarnoskórym tancerzem we fraku i w cylindrze oraz cały or­szak modelek prezentujących stroje zaprojektowane przez Dunkę Alice Kann.

OGROMNA BOMBONIERKA

Grudzień 18th, 2013

Cały teatr jest udekorowany kwiatami i przypomina ogromną bombonierkę dzięki poustawianym wszędzie bukietom róż, ofiarowanym przez znaną na Montparnassie kwiaciarnię Andre Baumana. Jako ostatni zjawia się na scenie Foujita w swoim wielkim entree jako klown włóczęga. Po podniesieniu kurtyny ukazuje się widzom pod rozłożonym, dziurawym parasolem, na końcu którego pali się mała świeczka. Całą scenografię stanowi jedynie sznur z wiszącym pra­niem. W następnej odsłonie Fou-Fou występuje w roli ekscentryka na kempin­gu. Ma na sobie własnoręcznie uszyty kostium, z którego wyjmuje najrozmait­sze przedmioty codziennego użytku, jak iluzjonista chustki z rękawa, ku ogromnej radości widzów.

BEZKONKURENCYJNA KRÓLOWA

Grudzień 9th, 2013

Zgodnie z zapowiedzią na afiszach jako clou programu przewidziano wybór królowej Montparnasse’u. Ma go dokonać publiczność. W ostatniej chwili tak­że Kiki decyduje się wziąć udział w tym konkursie piękności. Dowiedziawszy się o tym, wszystkie kandydatki od razu wycofują się ze współzawodnictwa. Znikają jak za sprawą sztuczki Guili-Guili, słynnego arabskiego magika, które­go odkrył Pascin. W ten sposób Kiki zostaje bezkonkurencyjną królową Montparnasse’u. Przyjaciele postanawiają uczcić jej sukces w La Coupole, ona zaś z dumą przyj­muje gratulacje. Wszyscy są zgodni, że w pełni zasługuje na ten tytuł. W ciągu zaledwie kilku dni ukazuje się trzysta tysięcy egzemplarzy fotogra­fii Kiki, wykonanej przez Mana Raya. Królowa Montparnasseu uśmiecha się na nim filuternie, trzymając różę w śnieżnobiałych zębach. Dla szyderczych,przenikliwych umysłów wydarzenie to jest sygnałem początku nowej epoki. Czyż nie odbył się właśnie uroczysty pogrzeb dawnego Montparnasse’u?

WIELKA DUMA

Grudzień 1st, 2013

Broca jest szalenie dumny ze swego event. Impreza pozwoliła wspomóc chlubny cel, a do tego zakończyła się sukcesem, który odbił się głośnym echem w życiu Montparnasseu. Począwszy od numeru „Paris-Montparnasse” z 15 kwietnia, na którego okładce widnieje fotografia pogrążonej w melancholii Ki­ki, Broca zdobywa się na nader śmiały wyczyn wydawniczy – promowanie jej Wspomnień. Na dwóch stronach publikuje pierwsze zwierzenia Kiki. Liczne zdjęcia Mana Raya mają podkreślać wdzięki niezwykłej i niespodziewanej pa- miętnikarki. W ten sposób Kiki wyprzedza o wiele lat swoją epokę, kiedy nie by­ło jeszcze mody na to, by gwiazda, tym bardziej dwudziestosiedmioletnia, opi­sywała historię swojego życia.