Archive for Czerwiec, 2015


NA TLE BŁĘKITNEGO NIEBA

Czerwiec 22nd, 2015

Na tle błękitnego nieba rysują się śpiące drzewa, a na zielonej trawie widać nagie kobiety. W powietrzu rozlega się prosta, melancholijna pio­senka opowiadająca o miłości. Kiedy tylko jej refren dochodzi do nas, do Pary­ża, od razu staje się smutny jak letnie słońce na ulicy Quatre-Septembre”. Desnos doskonale zrozumiał te pełne świeżości obrazy, pozornie zabawne i naiwne, wyrażające głęboką tęsknotę za utraconym rajem, tak naprawdę nigdy nieosiągniętym. Nawet sceny z marynarzami przepełnione są poezją i czułością.Dolina, którą stworzyłaś – kończy poeta – to świat, w którym żyjesz, dale­ko stąd, choć jaśniejesz swym światłem tu w Paryżu, mieście, którego nie opu­ścisz. 

CZARNA I BIAŁA

Czerwiec 8th, 2015

Jego noce są ci bliskie, tak jak jego trunki, dynamiczne melodie i cudowne tańce. Jakże wspaniały jest świat, ten tutaj bądź tamten odległy, który wi­dzisz swoimi pięknymi oczami, moja droga Kiki”. Shiveree zamyka katalog. Czy ktoś z zaproszonych przez nią gości, których potrafi rozśmieszyć do łez, starał się przynajmniej zrozumieć, kim ona jest na­prawdę? Osobą pełną godności, wzruszającą, dobrą i szlachetną, nawet wtedy, kiedy balansuje na krawędzi przepaści. Skądże, ci wszyscy ludzie znają ją jedy­nie z głośnych sensacji i jej sprośnych żartów; z których śmieją się do rozpuku nawet najwięksi ponuracy i nudziarze.Podwójną naturę Kiki poznał z pewnością najlepiej Man Ray, tworząc tak bliski mu portret Kiki, który zatytułował: Czarna i biała.

KOLOR HEBANU

Czerwiec 7th, 2015

Ukazana na nim Kiki ma zamknięte oczy, a jej twarz pokrywa gruba warstwa pudru ryżowego. Przy­kłada policzek do blatu stołu, a w ręce trzyma murzyńską maskę, która jest jak­by jej portretem. Man dokonał przeróbki fotografii, zachowując na niej kolory negatywu. W wyniku tego maska stała się biała jak twarz Kiki, a ta z kolei przy­brała kolor hebanu. Czy ten bardzo dystyngowany, grubawy jegomość tam za Foujitą, to nie Albert Sarrault, minister spraw wewnętrznych? – pyta pewna dama o krótko ściętych włosach pokrytych brylantyną w stylu Rudolfa Valentino.Ponoć jest wielbicielem malarstwa!